PAST ACHIEVEMENTS

TIM WINTON WRITING AWARDS

Yvette Rigg Winner (2013)

Abigail Marra Second Place Winner (2014)

Anika Zammit Winner (2016)

It is the seventh consecutive year we have had students in the top 10 finalists for this competition that has over 1350 entrants. The following students have received ‘Highly Commended”

Highly Commended

Sophia Marra and Yvette Rigg (2014)

Ciara Smithies (2015)

Abigail Marra and Lyla Fievez  (2016)

Helen Smith (2018)

Helen Smith, Jemima Hills, Isabelle Noonan and Olive McDonald (2019)

Isabelle Noonan and Ruby Rowland (2020)

MATHS OLYMPIAD

Top 10% in Australia

Indiana Jarvis (2015)

Karl Tannel, Jacob Rigg, Georgia Portlock, James Oliveri (2016)

Sascha Finlay-Collins and Harrison Ricci (2017)

Anika Zammit (2018)

TOURNAMENT OF THE MIND

Top 10% in the State- HONOURS

Applied Technology, Social Sciences Teams (2014)

Language Literature Team (2016)

Science Technology Team  (2017)

The Arts Team (2018)

The Arts, Language Literature Teams (2019)

The Arts (2020)

SPEAK UP REGIONAL FINALISTS – FREEMASONS

Yvette Rigg (2016) Overall Winner

Jayda Maher (2018) Runner-Up Most Outstanding Speaker

Isabelle Noonan (2019)

SHAUN TAN ART COMPETITION ­­­­­

Winner Kade Gizzarone (2014)

Finalist Charley Marie Travia (2016)

Connie Armaro (2017)

Hayden Malaspina (2019)

Hayden Malaspina and Esme Burgess (2020)

ROBOCUP

National Titles

Flintstones Five (2013)

Nemo Fours (2014)

Mel Maria WA State Competition Robocup Past Results:

2013 State Titles

First Primary Theatre: Flintstones Five

Second Primary Theatre: MSAA

Third Primary Theatre: Wiggles

Third Primary Dance: Soccer Stars

 2014 State Titles

First Primary Theatre: Nemo Fours

Second Primary Theatre: When Toys Come to Life

Third Primary Theatre: Peter Pan

Second Primary Dance: Evolution of Dance

2015 State Titles

Third Open Dance: Shrogers

2016 State Titles

Second Primary Dance: Feathered AA’s

Second Open Dance: Caught Pink Handed

Third Open Dance: Chocobots

2017 State Titles

Second Primary Dance: Star Blazers

Third Primary Dance: Godzilla Adventures

First Open Dance: T42

2021 State Titles

Finalists

INTERSCHOOL ATHLETICS

2018

Swimming second place

Cross Country Champions

Athletics third place

2019

Swimming Champions

Cross Country Champions

Athletics Champions

2020

Athletics Champions

2021

Cross Country Champions

Swimming Champions